Kaplica Świętego Krzyża
Kaplica Świętego Krzyża, zbudowana w 1694 roku przez ówczesnego proboszcza z Waldbreitbach, jest miejscem powstania wspólnoty zakonnej Brata Jakuba Wirth. Być może kaplica w znacznym stopniu przyczyniła się do nadania zgromadzeniu nazwy Braci Franciszkanów od Świętego Krzyża. Lecz to nie jest tylko nazwa, jakieś określenie, ale ostatecznie tak wybrana nazwa jest zawsze programem i oznacza duchową misję zgromadzenia. Oprócz samej nazwy, także motto zgromadzenia „W krzyżu jest zwycięstwo” odnosi się do nierozłącznej nadziei i obietnicy zawartej w śmierci Jezusa na krzyżu. Głoszenie tego jest misją Braci Franciszkanów. Dlatego czynią to wspólnie z wieloma pracownikami posługując w miejscach, gdzie ludzie doświadczają krzyża, beznadziejności i trudności. To powinno umożliwić ludziom poznanie, że Bóg w tym znaku krzyża nadal daje ludziom zbawienie, nadzieję i ratunek.
8 marca 1860 roku wraz z pierwszym towarzyszem, Antonim Weber i z ośmiorgiem sierot, Brat Jakub przeniósł się do pustelni w Kaplicy Świętego Krzyża w dolinie rzeki Wied.
W czasie pobytu w kaplicy wzrastało pragnienie Brata Jakuba do życia klasztornego, po czym nastąpiło założenie zgromadzenia zakonnego wraz ze złożeniem ślubów 12 czerwca 1862 roku. Jednak pustelnia szybko stała się za mała, więc młoda wspólnota zakonna przeniosła się w 1863 roku do domu rodzinnego swojego współbrata Józefa Kröll w Hausen. W ten sposób położono kamień węgielny pod dzisiejszy Dom św. Józefa, Dom Macierzysty zgromadzenia.
Jako miejsce powstania wspólnoty zakonnej, Kaplica Świętego Krzyża jest nadal szczególnym miejscem kontemplacji, modlitwy, pamięci i zaangażowania dla naszej braterskiej wspólnoty.